HISTORIA


Teatr „RAJ” jest amatorskim zespołem dziecięcym, który od września 1996 roku działa przy parafii świętego Marka Ewangelisty na Targówku.

Powstanie Teatru jest zasługą przede wszystkim ówczesnego księdza proboszcza Szczepana Stalpińskiego, który udostępnił dzieciom pomieszczenia parafialne i zbudował salę widowiskową z pełnym zapleczem teatralnym. Początkowo zespół liczył kilkanaścioro dzieci, które do czerwca 1996 r. wchodziły w skład Teatru „Świetliki” przy Szkole Podstawowej nr 315 przy ul. Trockiej 4 pod kierunkiem Teresy Tymosiewicz-Muszel, która jest założycielem, kierownikiem i reżyserem Teatru „RAJ”.

Pierwszym premierowym przedstawieniem teatru była sztuka napisana przez Urszulę Golańską „Cicha Noc”. Jej premiera odbyła się 25 stycznia 1997 r. W tym dniu została też oddana do użytku nowa sala teatralna.

Pomysł na nazwę „RAJ” pojawił się po wspólnym wakacyjnym pobycie zespołu w Piwnicznej. Mottem tego wyjazdu był cytat z piosenki ze słowami Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Pierwszym ogrodem był biblijny raj, przygotowywane na koloniach scenki na temat „Adam i Ewa w raju” posłużyły jako inspiracja. I tak powstał „RAJ”…

 

UCZESTNICY


Zespół z każdym rokiem powiększał się o kolejnych uczestników. W ciągu 15 lat istnienia przez teatr „przewinęło się” prawie 250 dzieci.

Obecnie Teatr „RAJ” tworzy grupa 34 uczestników, uczniów pobliskich szkół podstawowych nr 52, 114, Gimnazjum nr 141, ale także przedszkoli: nr 95, 106, 103. Na zajęcia do Teatru przyjeżdżali nawet mali mieszkańcy Żoliborza oraz Łomianek. Bywały lata, kiedy zespół tworzyło ponad 50 uczestników  i wtedy praca odbywała się równolegle w dwóch, a nawet w trzech grupach teatralnych.

Do Teatru przychodzą całe rodziny, dwoje, troje a nawet czworo rodzeństwa, bo młodsi chcą, tak jak i ich starsze rodzeństwo, „grać” na prawdziwej scenie.

Uczestnikiem Teatru „RAJ” może zostać każdy. Nie ma eliminacji, wystarczy chęć i regularne uczęszczanie. Każde dziecko, które wyrazi chęć uczestnictwa w zajęciach teatralnych, ma szansę należeć do zespołu, zaistnieć na scenie, bo tak dobiera się spektakle, tak dzieli się role, aby wszyscy mogli „grać” w przedstawieniu. W spektaklu Teatru znajdzie się rola i dla trzylatka,  i osoby dorosłej. W roku 2011 rodzice zagrali obok swoich dzieci  w przedstawieniu „Dlaczego są Święta Bożego Narodzenia?” oraz w „Malowanej Awanturze bis”.

CELE TEATRU


Najważniejszym celem Teatru „RAJ” jest wychowywanie dzieci poprzez teatr, niezależnie od ich zdolności. Każde dziecko ma szansę rozwinąć się, jeśli tylko będzie miało chęć do pracy – tu spotka dorosłych i rówieśników, którzy pomogą mu otworzyć się i w pełni skorzystać z zajęć. Kształtowanie osobowości dziecka, rozwijanie jego wyobraźni, kreatywności, nauka odpowiedzialności za siebie  i innych, przygotowanie dziecka do pracy w zespole – oto zadania, które stawiają przed sobą twórcy Teatru „RAJ”.

 

DOROŚLI W TEATRZE


Teatr „RAJ” to nie tylko dzieci, ale i ich opiekunowie, młodzież, rodzice oraz liczne grono sympatyków.

Obecny proboszcz, ksiądz Wacław Madej, wspiera działania teatru i śledzi  z uwagą jego dokonania, jest wiernym widzem „RAJskich” spektakli, uczestniczy w premierach, cieszy się z naszych sukcesów.

Założycielem, kierownikiem teatru i reżyserem przedstawień jest Teresa Tymosiewicz-Muszel.

Od roku 2007 w pracy przy przedstawieniach pomaga Agnieszka Zielińska – prowadzi zajęcia, pomaga w reżyserii przedstawień, kostiumach, czasem muzykę do spektakli.

W prace teatru angażuje się także ks. Mieczysław Jerzak, który systematycznie od 2008 r. dokumentuje działalność teatralną: wykonuje zdjęcia i filmy ze spektakli, imprez i wycieczek, chętnie pomaga w pracach komputerowych, co roku wyjeżdża z dziećmi na wycieczki i kolonie.

„RAJ” to przedsięwzięcie wymagające pracy zbiorowej i twórczej – gdyby nie dziesiątki, pomocnych rąk, sprawnych umysłów i gorących serc, Teatr „RAJ” nie mógłby zaistnieć. W pracach teatru zawsze uczestniczy grupa rodziców i przyjaciół teatru.

W domu pani Teresy Żak znajduje się od lat 15 nieformalna pracownia kostiumów szytych mistrzowską ręką. Pani Teresa nigdy nie odmówiła pomocy przy szyciu czasem trudnych i wymyślnych kostiumów, tworzy je z wielkim zaangażowaniem i życzliwością.

Od wielu lat zawsze można liczyć na pomoc w pracach wszelkiego typu (od przyszycia guzika, po zaprojektowanie scenografii)  babci i mam naszych aktorów: Leokadii Bożym, Anety Głowienki i Agaty Adamczuk.

Bardzo jesteśmy wdzięczni Panu Zbigniewowi Osmyckiemu i jego córce Agnieszce Posiadło (dziadkowi i mamie Pawła i Karola), którzy od 2008 roku fachowo przygotowują  scenografię na spektakle teatru.

Aktualnie w prace teatru angażują się też: Elżbieta Kempista, Agnieszka Górajska, Elżbieta Słomnicka, państwo Izabela i Robert Kamińscy, państwo Danuta i Sławomir Kurant, państwo Małgorzata i Robert Zalewscy.

Garderobą teatralną z niezwykła starannością opiekuje się Teresa Piwek, mama trójki dzieci, które już dzisiaj są „absolwentami” Teatru.

Wszyscy pracują społecznie, czerpiąc radość z sukcesów dzieci i zadowolenia widzów Teatru.

Obsługą dźwięku i oświetlenia od 10 lat zajmuje się Sebastian Kozioł, absolwent Gimnazjum nr 141, dzisiaj już student i pracownik profesjonalnego teatru. Dzięki jego staraniom sala teatralna jest wyposażona w sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy z prawdziwego zdarzenia. W pracach tych pomaga od kilku lat Piotr Pieczyński, również absolwent Gimnazjum nr 141.

Nie zapominamy także o tych, którzy przez wiele lat byli związani z Teatrem. Wiele zawdzięczamy pierwszemu proboszczowi naszej parafii, księdzu prałatowi Szczepanowi Stalpińskiemu, dzięki któremu powstała przystosowana  do występów sala teatralna i zostały zorganizowane pierwsze teatralne wyjazdy kolonijne, a który niestety odszedł 14 stycznia 2011 r. do „domu Ojca”…

Bardzo ciepło wspominamy drugiego proboszcza naszej parafii, księdza Krzysztofa Waligórę, wiernego widza i dobrego ducha Teatru „RAJ”, który  w przedstawieniu pt. ”W poszukiwaniu wydarzenia, które wszystko zmieniło” zagrał z dużym wdziękiem rolę XIX-wiecznego proboszcza.

Niezaprzeczalny wkład w rozwój Teatru wnieśli: Grażyna, Bogdan i Agata Hulak, Jadwiga Olędzka, Marek Korzan (wszelka pomoc techniczna  i nagrywanie przedstawień), Urszula i Lesław Golańscy (autorka tekstu  i twórca muzyki do kilku spektakli naszego teatru).

Pani Ula - zawsze pełna energii, pomysłów i optymizmu, odeszła od nas  w 2010 r. i razem z księdzem Szczepanem czuwają nad nami…

Pan Tomasz Goździewicz przez wiele lat projektował i wykonywał zaproszenia i programy teatralne, robił zdjęcia na spektaklach, założył i prowadził przez kilka lat stronę internetową Teatru.

W latach 2004 -2007 w prace zespołu włączyła się Monika Oliszewska, która jest autorem kilku scenariuszy przedstawień Teatru „RAJ”, a trzy z nich reżyserowała samodzielnie.

Swoja obecność w teatrze zaznaczyli: Radek Pęsiek, Urszula Muszel, Jolanta Rudowska, Anna Markowska, Marzena i Krzysztof Ptaszkowie, Bogusława Ciskowska, Barbara Witowska i wielu, wielu innych. Co roku w przygotowanie jasełek włącza się schola parafialna pod batutą s. Moniki Jagiełło, później  s .Danuty Przybyłek, a przez ostatnie 6 lat Hanny Matusik, która pomaga muzycznie też i w przedstawieniach „niejasełkowych”.

Od ponad 10  lat zawsze można liczyć na fachowe wsparcie muzyczne Łukasza Fabijańskiego (akompaniuje, nagrywa podkłady muzyczne, pomaga w doborze repertuaru muzycznego).

Z owoców pracy wszystkich zaangażowanych w to rajskie dzieło korzystamy  do dziś: mamy odnowioną salę teatralną (od 2011 r. nazywa się Salą Księdza Szczepana), nowe krzesła, oświetlenie i nagłośnienie sali teatralnej, instrumenty muzyczne, garderobę z dużą liczbą strojów i teatralnych rekwizytów.

 

DOKUMENTACJA DZIAŁALNOŚCI


Teatr „RAJ” od początku swego istnienia prowadzi dokumentację swojej działalności. W swoim archiwum zgromadził już 20 tomów kronik teatralnych, 28 tomów kronik kolonijnych, przedstawienia nagrane na kasetach wideo, DVD, zdjęcia. Gromadzimy zaproszenia, programy, afisze i wycinki z prasy.

1 komentarz

  1. henryk cyprian konkol

    Witam. Szanowni Państwo – w poszukiwaniu Teatrów Lalkowych natrafiłem na Waszą stronę i jestem pod wrażeniem, że jeszcze można znaleźć pasjonatów-społecznikóa chcących angażować w pracę nie dla siebie, lecz dla innych, szczególnie dzieci. Byłbym zaszczycony gdybym mógł w jakikolwiek sposób być Wam pomocnym służąc tekstami bajek-legend-tekstów mogących stanowić kanwę dla spektakli. Moje CV przedstawia mnie jako pisarza i autora kilku wydanych powieści, oraz literatury młodzieżowej i dziecęcej.
    W tekstach wyznaję zasadę uczyć bawiąc, bawić ucząc. Pozdrawiam oczekjuąc odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *