XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012


Podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży dzieci z Teatru RAJ miały możliwość obejrzenia dwóch pierwszych  sztuk w Teatrze Powszechnym oraz uczestniczyć w widowisku teatralnym „Do zobaczenia” zamykającym  Festiwal.

Organizatorzy festiwalu zadbali o komfort dzieci, poprzesz liczne atrakcje w foyer i przed teatrem m.in. na Alei Gwiazd każdy mógł odrysować i podpisać swoją dłoń, dzieci mogły również rysować po specjalnie do tego przygotowanych ścianach , niemałą atrakcją były również składane, tekturowe domki, które dzieci  również mogły ozdobić według swojego uznania. Po spektaklach możliwe było zadanie pytań aktorom i reżyserom.

 

6 października dzieci obejrzały pierwsze przedstawianie: „Najmniejszy bal świata” Teatru „Baj Pomorski” z Torunia

Rzecz dzieje się w studio, gdzie nagrywany jest program telewizyjny o trudnych dzieciach. Bohaterem odcinka, była dziewczynka Migawka. Zbuntowana, arogancka, niegrzeczna wobec rodziców i ekipy telewizyjnej, nagle na planie zostaje sama…  Szczęśliwa, że uwolniła się od mamy i taty, potrzebuje tylko chwili, by za nimi zatęsknić. Ale powrót rodziców okazuje się nie być prosty i oczywisty….Przedstawienie mądre, prowokujące do myślenia, ciekawe tak bardzo, że  publiczności nie zniechęciła nawet awaria prądu, która miała miejsce podczas spektaklu.

Niezwykłą atrakcją tego przedstawienia była znana z telewizji technika blue box wprowadzona do teatru w Polsce po raz  pierwszy (trik blue boxa polega na ukryciu koloru niebieskiego w finalnym obrazie złożenia planów, które widoczne były na dwóch ekranach). Fascynujące efekty!

7 października dzieci zobaczyły drugą równie ciekawą sztukę  „Czarnoksiężnik Oz” wystawioną przez Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" z Łodzi.

Dorotka, bohaterka spektaklu "Czarnoksiężnik Oz", wraz ze swoim wiernym pieskiem Toto, w zaskakujących okolicznościach trafia do pełnej magii i czarów krainy Oz. W drodze spotyka barwne postaci, które pomagają dziewczynce w tej niezwykłej wędrówce. "Czarnoksiężnik Oz" jest opowieścią o tym, że to, czego pragniemy, jest bardzo blisko nas, ale często nie jesteśmy gotowi, by to dostrzec. Wówczas wędrówka, podróż wewnętrzna umożliwia zmianę perspektywy, odkrycie siebie na nowo i odnalezienie tego, czego szukamy

 

Dzieci wzięły też udział w uroczystym zakończeniu festiwalu. Uroczystość wręczania nagród przeplatana była krótkimi występami.

Komisja Jury w składzie Eva Ĉarska (Słowacja), Hanna Baltyn (Polska), Marek b. Chodaczyński – przewodniczący, po obejrzeniu 13 spektakli konkursowych postanowiła:

wyróżnić:

  • Roberta Jarosza i zespół aktorski Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki za spektakl „Wnyk”

  • Anetę Harasimczuk za rolę w spektaklu „Tajemnicze dziecko”, Teatru Lalka w Warszawie

  • Grzegorza Felusia za rolę w spektaklu „Tajemnicze dziecko”, Teatru Lalka w Warszawie


Przyznać nagrodę Kota w worku:

Teatrowi LALE.Teatr z Wrocławia za spektakl: „Podłogowo”

Przyznać nagrodę Złocisty:

Spektaklowi „Mikrokosmos. Kompozycje.” w reżyserii: Roberta Drobniucha, do scenografii Adama Walnego i choreografii Karoliny Garbacik powstałego w wyniku współpracy Białostockiego Teatru Lalek i Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca.

Komisja Jury wyraziła gorące słowa uznania oraz podziękować twórcom i realizatorom pozakonkursowego spektaklu Przygody małego M. Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Arka z Wrocławia.

Jurorzy Juniorzy  XVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i  Młodzieży Korczak 20I2. w składzie :  Martyna Dębska, Joanna Mahor, Zuzanna Dworak, Helena Dąbrowska  i  Tomasz Bańburski  serdecznie podziękowali wszystkim  autorom i wykonawcom tegorocznych spektakli..

Szczególnie serdeczne podziękowania skierowali do aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek, którzy swoim  spektaklem PODŁOGOWO potrafili skutecznie zaciekawić nie tylko małych ale i dużych widzów.

Tradycyjnie podziękowali grupie Atofri z Poznania, za spektakl GRAJKÓŁKO i za to, że co rok możemy oglądać przedstawienia,   które bawią  naszych małych kolegów.

Podziękowali również aktorom Białostockiego Teatru Lalek  i tancerzom Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca za przedstawienie MIKROKOSMOS.Kompozycje, w którym  poprzez ruch i taniec pokazali nam świat owadów.

Jurorom bardzo podobała się scenografia w przedstawieniu KRÓLOWA ŚNIEGU Teatru  Baj,  oraz  kostiumy i charakteryzacja w spektaklu SŁOWIK Teatru Guliwer w Warszawie.

Podziękowali  także autorom spektaklu NAJMNIEJSZY BAL ŚWIATA  za to, że pokazali nam jak się tworzy telewizję i jak można wykorzystać nowoczesną technikę w teatrze.

Po obejrzeniu  wszystkich konkursowych spektakli,  Jurorzy Juniorzy postanowili przyznać NAGRODĘ ZIARENKA  spektaklowi,  który ich wzruszył historią, grą aktorów i animacją lalek.

TYM spektaklem jest: TAJEMNICZE DZIECKO Teatru Lalka  w Warszawie.

Po części oficjalnej rozpoczęło się przyjęcie dla zespołów teatralnych i widzów. Dzieci miały okazję porozmawiać z twórcami teatralnymi przy ciastku i szklaneczce soku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *