Teatr mój widzę ogromny,
wielkie powietrzne przestrzenie,
ludzie je pełnią i cienie,
ja jestem grze ich przytomny.


Stanisław Wyspiański.


W dniu 10 kwietnia 2012 młodzi aktorzy Teatru Raj w towarzystwie rodziców mieli mozliwość zwiedzenia Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Pani Przewodnik opowiedziała zwiedzającym o historii teatru i zaprezentowała jego makietę. Pierwotny budynek wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku według projektu włoskiego architekta Antonio Corazziego, jednak został prawie całkowicie zniszczony podczas niemieckiego oblężenia Warszawy w 1939 roku. Z teatru pozostała jedynie oryginalna klasycystyczna fasada. Gmach został odbudowany w latach 1945 – 1965.

Zwiedzanie rozpoczęto od tych części teatru do których normalnie dostęp mają tylko pracownicy , których Teatr zatrudnia około tysiąca.

Teatr Wielki dysponuje jedną z największych scen na świecie oraz szeregiem urządzeń technicznych służących realizacji przedstawień takich jak zapadnie hydrauliczne, mobilna scena obrotowa, winda do przewozu dużych dekoracji. Uczestnicy wycieczki zobaczyli magazyn i pracownię kostiumów oraz pracownię malarską. Za kulisami i w korytarzach zwiedzający mogli obejrzeć fragmenty dekoracji oraz duże rekwizyty z różnych przedstawień. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił olbrzymi byk z opery Carmen. Wycieczka zakończyła się na balkonie ogromnej widowni, mieszczącej ok 1700 osób, w pobliżu loży honorowej.

Teatr Wielki wielce się wszystkim podobał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *