O tym, że w na Targówku znajduje się Teatr Rampa wiedzą mieszkańcy Targówka , ale o tym, ze działa tu Teatr „RAJ” wiedza tylko Ci , którzy mieli przyjemność oglądać przynajmniej jeden z ponad 230 spektakli, które pokazane zostały na scenie tego teatru przez 15 lat jego istnienia.


Dziecięcy Teatr „RAJ” działający przy Parafii Św. Marka Ewangelisty, który  już od 15 laty wzrusza, bawi, wychowuje, skłania do refleksji nie tylko dzieci ale i młodzież, a także i widzów dorosłych.    Z tej okazji 5 i 6 listopada 2011 r. odbył się jubileusz Teatru. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie początków tego przedsięwzięcia.A było to tak… W odpowiedzi na prośbę parafian ksiądz proboszcz Szczepan Stalpiński – budowniczy i pierwszy proboszcz  parafii przy ul. Zamiejskiej, postanowił udostępnić część budynku parafialnego na potrzeby nowo powstającego teatru dziecięcego. Z myślą o młodych artystach powstała scena, kurtyna, zaplecze z garderobą, które z czasem zaroiło się od rekwizytów, strojów i przede wszystkich od małych aktorów, ich rodziców oraz twórczych, chętnych do współpracy ludzi dobrej woli.


Spiritus movens całego przedsięwzięcia to Teresa Tymosiewicz-Muszel, która od 15 lat niezmiennie prowadzi zespół. Reżyseruje spektakle, dobiera repertuar. Wśród scenariuszy można znaleźć sztuki wybitnych dramaturgów, takich jak Leon Schiller, Jerzy Szaniawski czy – bardziej współcześnie – znana z desek teatrów dla dziecięcej widowni Izabela Degórska, , Zofia Wójcik ale także – co zasługuje na szczególną uwagę – autorów lokalnych, takich jak mocno zaangażowana przez ostatnie lata życia w parafię Urszula Golańska, Barbara Czerska czy Monika Oliszewska. Pani Teresa korzysta ze swojej wiedzy pedagogicznej, zgromadzonej przez lata pracy w szkole jako nauczyciel, by kształcić, wychowywać, ożywiać wyobraźnię i animować lokalną społeczność. Oczywiście nie bez udziału całego zastępu  rodziców, babć i krewnych młodych aktorów, a także ludzi pełnych zapału, takich jak parafialny organista, Łukasz Fabijański, czy prowadząca scholę Hanna Matusik. Teresa Tymosiewicz-Muszel stworzyła miejsce integracji lokalnej, ale i rodzinnej. Jak pisał w swoich wspomnieniach Krzyś Bożym- jeden z obecnych aktorów „jeszcze się nie urodziłem, a już wszyscy wiedzieli, że będę występował w „RAJu”, bo występowały tam moje siostry”. I taki, mocno familijny  rys, ma Teatr do dziś.


Co pięć lat odbywa się święto wspomnieniowe Teatru: Na jubileusz 15-lecia został przygotowany specjalny program prowadzony przez uroczych konferansjerów – byłych wieloletnich, a już pełnoletnich aktorów Teatru: Hannę Korzeniowską i Daniela Skrzypczyńskiego, którzy wtajemniczali widzów w kolejne dzieje zespołu.


Znalazł się czas na wspomnienia byłych uczestników Teatru oraz księdza Zbyszka Rajskiego jednego z dawnych parafialnych księży-przyjaciół „RAJu” (w postaci filmu), anegdoty opowiadane przez ich rodziców („na żywo”) a także na bezpośrednią transmisję rozmowy z drugim proboszczem parafii, księdzem Krzysztofem Waligórą, obecnie proboszczem parafii w Zerzeniu , który wspominał swoje zaangażowanie w Teatr, łącznie z własnym występem  na scenie, w roli kapłana z XIX wieku.


Szczególne miejsce w programie jubileuszu miał zadziwiający pokaz świateł z akompaniamentem muzycznym przygotowany przez Sebastiana Kozioł, wieloletniego operatora światła i dźwięku w teatrze, który od paru lat pracuje w warszawskich teatrach i scenach muzycznych oraz obsługuje koncerty jako operator. To także z inicjatywy pana Sebastiana Teatr został wyposażony w profesjonalny sprzęt montowany na stałe, a na jubileuszu został on dodatkowo uzupełniony o światło efektowe, generatory dymu i lasery. Najmłodsi widzowie dali się na tyle oczarować pokazowi, że próbowali złapać świetlne promienie! Warto zaznaczyć, że przy jubileuszu twórczo pracowało kilkunastu młodych ludzi, którzy w pewnym sensie „oddają” teatrowi to, co niegdyś mogli zeń zaczerpnąć.


Jubileusz swoją obecnością zaszczycili wiceburmistrzowie Dzielnicy Targówek: Sławomir Antonik, ds. oświaty oraz Krzysztof Mikołajewski, w którego gestii znajduje się kultura i promocja dzielnicy a także gospodarz  ksiądz  proboszcz Wacław Madej, który specjalnie na tę okoliczność napisał wiersz RAJ.


Ale nade wszystko było to święto twórców, uczestników i przyjaciół w teatru: na jubileusz przybyli m.in. Lesław Golański, autor muzyki jubileuszowego przedstawienia „Narodziny”, Monika Oliszewska, autorka scenariuszy i reżyserka, księża, którzy niegdyś posługiwali w parafii i absolwenci. Z myślą właśnie o tej ostatniej grupie jubileusz odbył się w trzech turach – za każdym razem 130-osobowa widownia pękała w szwach. I nic dziwnego, skoro Teatr dochował się ponad   200 absolwentów, a w szeregu współtwórców znalazła się niemal setka  dorosłych, podejmujących się rozmaitych zadań: od projektowania scenografii przez nagrywanie spektakli aż po „pogotowie krawieckie”..


Po części „wspomnieniowej” przyszedł czas na kolejną, 55 już premierę Teatru RAJ: „Narodziny” autorstwa Urszuli Golańskiej, która napisała także scenariusz pierwszej premiery „RAJu” („Cicha Noc”, 1997). Niesamowitą atmosferę, iście „rajską” (3/4 akcji dzieje się właśnie w niebie, gdzie Duszki pod opieka Św. Piotra czekają na swoje Narodziny), stworzyły światła oraz projekcje multimedialne.


Jubileusz to okazja do podziękowań tym, którzy kształtowali „RAJ” na różnych jego etapach. Nie zabrakło zatem dyplomów i nagród dla tych najbardziej zasłużonych. Z rąk wiceburmistrzów i ks. Proboszcza nagrody otrzymali uczestnicy, młodzież, rodzice i przyjaciele teatru. O każdej  z wyróżnionych osób  p. Teresa powiedziała kilka ciepłych słów. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Ania Adamczuk ze swoja mamą Agatą, Karolina Bargieł, Krzyś , Bożym z babcia Leokadią, Małgosia Jaczewska, Danielka Kamińska z mamą Iza i tatą Robertem,  Paulinka Kurant z mamą Danuta i tatą Sławomirem, Marta i Iwonka Lipińskie, Zuzanna Muszel, Pawełek i Karol  Posiadło z mamą Agnieszką i dziadkiem Zbigniewem Osmyckim, Martyna Słomnicka z mama Elżbietą, Ula Matusik z mamą Hanną, Marysia Głowienka z mamą Anetą, Kasia Markowska, Jagoda Sasin, Sebastian Kozioł, Piotr Pieczyński Agnieszka Zielińska, Monika Oliszewska, Grażyna Hulak, Teresa Żak, Teresa Piwek, ks. Mieczysław Jerzak, Lesław Golański i  Łukasz Fabijański.


Burmistrzowie dziękując i gratulując pani Teresie pomysłu, wytrwałości   i konsekwencji w prowadzeniu Teatru RAJ, w imieniu Zarządu Dzielnicy Targówek  wyróżnili  Ją      Statuetkę Targówka. Do podziękowań dołączyli rodzice uczestników teatru przekazując wiele serdecznych  słów p. Teresie i pani Agnieszce Zielińskiej, która pomaga w pracy z dziećmi- „aktorami” teatru.


Jubileusz to wyjątkowa okazja do spotkania aktorów obecnych, byłych, tych, dla których „RAJ” stał się ważną częścią życia, gdy mieli lat pięć, dziesięć czy piętnaście… „Wisienką na torcie” tych wyjątkowych wieczorów był… jubileuszowy tort ozdobiony logo Teatru. Rozmowom prowadzonym w Sali „Świetlicy  „Pod Aniołem”  nie było końca. W pomieszczeniach budynku parafialnego zorganizowano  przy finansowym wsparciu Urzędu Dzielnicy Targówek imponującą wystawę, obejmującą zdjęcia, programy, kostiumy, elementy scenografii i prace plastyczne dzieci. Na tę okazję przygotowano folder „15 lat działalności Teatru RAJ”, książeczkę z wypowiedziami uczestników, rodziców i przyjaciół teatru „Moja Przygoda z Teatrem  RAJ”  i okolicznościowy  kubek.


Teatrowi pozostaje życzyć kolejnych lat sukcesów, tych mierzonych nie w liczbie nagród na lokalnych i ogólnokrajowych konkursach i przeglądach, choć było ich bardzo wiele, ale w liczbie dzieci-młodych ludzi-wkrótce dorosłych, którzy po latach doceniają, jak z pozoru niewinne ćwiczenia teatralne przygotowały ich do wyzwań przyszłości. Można się było z nimi zapoznać, czytając specjalne jubileuszowe foldery. Spojrzenie na „RAJ” z perspektywy tych 15 lat pokazuje, że to nie „teatrzyk dla dzieci”, ale teatr z prawdziwego zdarzenia – miejsce wychowania, wzruszeń i spotkania ze Sztuką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *