Stowarzyszenie Przyjaciół Warszawy zaprosiło za pośrednictwem Burmistrza 9 dzieci uczęszczających do szkół na terenie Targówka na czterodniową wycieczkę autokarową na Litwę. Wyjazd był organizowany i finansowany przez Stowarzyszenie. Uroczystego wręczenia zaproszeń na wyjazd dokonała Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas Imprezy z okazji Dnia Dziecka 2 czerwca 2007 r.

Z naszej Dzielnicy zostały wybrane dzieci, wyróżniające się pilnością i solidną pracą w Teatrze RAJ.

Przez 3 dni odbywało się zwiedzanie Wilna, jego budowli zabytkowych , kościołów i miejsc historycznych związanych z historią Polski. W programie zwiedzania znalazły się: Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej, Cerkiew Św. Ducha , Cerkiew unicka Świętej Trójcy z klasztorem Bazylianów i Celą Konrada, Kościół Św. Kazimierza, Ratusz i Plac Ratuszowy, załuki wileńskie gdzie niegdyś mieszkali: A. Mickiewicz, J. I. Kraszewski, J. Słowacki, Uniwersytet Wileński, Pałac Prezydencki, Kościół Św. Anny i Bernardyński, pomnik i muzeum A. Mickiewicza, Kościół Św. Piotra i Pawła , Góra Trzech Krzyży, wieża telewizyjna , Cmentarz Rossa także Troki –zabytki kultury karaimskiej, zamek na wyspie.

Dzieci były bardzo zainteresowane zwiedzaniem miejsc historycznych, szczególnie tych związanych z historią Polski. Z dumą Polaka podziwiały zabytkowe, piękne budowle, ze wzruszeniem modliły się w Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, zapaliły lampki przy mogile z sercem Marszałka J. Piłsudzkiego.

Wyjazd dzieci był dla nich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Dzieci są bardzo wdzięczne za możliwość wyjazdu na Litwę, przeżycia, które na długo pozostanie w ich pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *