W dniu 2 czerwca 2007 roku byliśmy na jednodniowej wycieczce autokarowej po Kampinoskim Parku Narodowym:

  • Byliśmy w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Granicy na interesującej lekcji przyrodniczej podczas, której zapoznaliśmy się z florą i fauną Puszczy Kampinoskiej.

  • Na Cmentarzu w Palmirach zapaliliśmy symboliczne światełko i pomodliliśmy się za tych, którzy polegli za ojczyznę w II wojnie światowej


Palmiry to miejsce masowych mordów dokonywanych przez gestapo od grudnia 1939 do lipca 1941. W potajemnych egzekucjach rozstrzeliwano tu więźniów przywożonych z Pawiaka i innych więzień warszawskich. Największe egzekucje miały miejsce 20-21 czerwca 1940 roku w czasie realizacji tzw. akcji A-B, której celem była likwidacja inteligencji polskiej. Wśród zamordowanych znalazł się m.in. Janusz Kusociński - olimpijczyk. Znaleźliśmy także mogiłę Jędrzeja Cierniaka - Patrona Szkoły Podstawowej Nr 114, z której dużo dzieci było uczestnikami naszej wycieczki.

  • Bardzo ciekawa była wizyta w Szkole dla Ociemniałych w Laskach, gdzie mogliśmy się dowiedzieć jak radzą sobie w szkole i życiu ociemniali. Oglądaliśmy książki pisane pismem Braille’a i pisaliśmy na maszynie, której używają uczniowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *