Jedenaste Boże Narodzenie z Teatrem RAJ


W sobotę 13 stycznia Dziecięcy Teatr RAJ, działający przy parafii Św. Marka Ewangelisty na Targówku, wystawił kolejną (34.) premierę – „Tryptyk Bożonarodzeniowy”. Spektakl składa się z trzech osobnych, niezależnych przedstawień, powiązanych ze sobą jedynie tematyką świąteczną. Premiera ta okazała się dużym sukcesem.

„Na ziemi miłość się urodziła…” – taki tytuł nosi pierwsza z opowieści, przygotowana przez grupę najmłodszych uczestników. Jest to urocza historia dla dzieci, mówiąca o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia oraz o tym, że należy nie tylko brać, ale i dawać. Atutem przedstawienia jest gra młodych aktorów, z których wielu chodzi jeszcze do przedszkola, a większość po raz pierwszy otrzymała „rolę mówioną”. Mali artyści odgrywali swoje role w sposób bardzo naturalny.

Drugie z przedstawień, zatytułowane. „Prezent dla Najbliższych”, składa się z kilku scen stanowiących połączenie teatru żywego planu z teatrem cieni. Scenariusz, który powstał na kanwie tekstów Bruna Ferrero, opowiada o miłości lub jej braku. Jest to spektakl przejmujący i wzruszający zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Tworzące bajkową scenerię stroje aniołów zostały specjalnie uszyte przez Teresę Żak, podobnie pastelowe sukienki, skrzydła zrobiono z piór, a aureole – z puchu. Całości dopełnia doskonale dobrana muzyka Zbigniewa Preisnera . Obydwa przestawienia reżyserowała Teresa Tymosiewicz- Muszel, kierownik Teatru RAJ.

Na koniec obejrzeliśmy dalszy ciąg niezwykle zabawnych perypetii rodziny, znanej już nam z jubileuszu teatru. Tym razem chodziło o „Choinkę czyli męską sprawę”. Aktorzy przedstawili w niezwykle sympatyczny sposób większość problemów mogących spotkać nas w okresie świąt. Scenariusz tego przedstawienia napisała i wyreżyserowała z grupką młodzieży Monika Oliszewska.

Po przedstawieniach, które dostarczyły potężnej dawki emocji, od śmiechu do płaczu, wszyscy zaproszeni zostali do pomieszczeń parafialnej świetlicy „Pod Aniołem” na słodki poczęstunek. Jak zawsze pyszne ciasta upiekli rodzice i dziadkowie aktorów. Spotkanie w sali świetlicy zbiegło się z czwartą rocznicą powstania świetlicy, do której uczęszcza ponad 80 uczestników.

Premierę uświetnili swoją obecnością: tradycyjnie proboszcz parafii Św. Marka, ks. Wacław Madej, a także nowy Burmistrz Targówka d/s oświaty Krzysztof Bugla. Niewątpliwą atrakcją wieczoru była obecność pani Aliny Janowskiej, znanej i lubianej aktorki, która ze wzruszeniem gratulowała małym i dużym twórcom przedstawienia odwagi i polotu w pokazanym spektaklu oraz wysokiego poziomu artystycznego wykonawców. Podkreślała niezwykłą wagę tego rodzaju pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Dziękowała za wytrwałość. Opowiadała również o swojej pracy w świetlicach prowadzonych przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Gniazdo", którego jest założycielem i prezesem.

Joanna Rudowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *