10 lat minęło jak jeden dzień… 25 listopada 2006 r. Teatr RAJ działający przy parafii Św. Marka Ewangelisty na Targówku świętował jubileusz dziesięciolecia swojej działalności. W przeciągu ostatniej dekady ponad 20 tysięcy widzów obejrzało w RAJ-u 137 przedstawień w wykonaniu prawie dwusetki dzieci!

Na początku uroczystości wszyscy obecni uczcili chwilą ciszy i modlitwą pamięć tragicznie zmarłych górników z Rudy Śląskiej. Właściwa część obchodów rozpoczęła się chwilą refleksji i wspomnień przywołanych dzięki multimedialnej prezentacji zdjęć ze wszystkich 31 premier. Następnie obejrzeliśmy scenkę pt. „Rodzinka (lub inaczej Normalni)”, w całości przygotowaną przez grupę najstarszą, pod kierownictwem Moniki Oliszewskiej. To krótkie przedstawienie w pomysłowy i dowcipny sposób pokazuje problemy, z którymi boryka się większość współczesnych rodzin. Krótko historię Teatru przybliżyli widzom Hanna Korzeniowska (siódmy rok w teatrze) oraz były uczestnik teatru – Maciej Piliszek. Głównym punktem programu było przedstawienie pt. „Bajka o szczęściu” wg scenariusza Izabeli Degórskiej w reżyserii Teresy Tymosiewicz – Muszel, z muzyką Hanny Matusik. To wbrew pozorom opowieść nie tylko dla dzieci. Także i dorosłych świat kusi tandetnymi gadżetami, które nie dają szczęścia, a czasem wręcz stanowią jego zaprzeczenie. Oryginalna scenografia i kostiumy zostały zaprojektowane przez Alicję Dobrowolską, a uszyte przez Teresę Żak (szyje je społecznie już od 10 lat). Charakteryzacją zajęły się: Aneta Głowienka, Magdalena Głowienka i Joanna Rudowska. Aktorów uczesała Marzena Ptaszek. Przedstawienia zakończyła wspólnie zaśpiewana przez ok. 50 młodych aktorów piosenka autorstwa Urszuli Muszel.

W czasie krótkich przerw mogliśmy obejrzeć pokaz świateł przygotowanych przez Sebastiana Kozioł, ucznia pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego – operatora światła i dźwięku od 5 lat w Teatrze i prawdziwego mistrza tego typu seansów.

Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla wszystkich, którzy od wielu lat wspierają Teatr RAJ, w tym honorowych gości, którymi byli proboszczowie parafii Św. Marka Ewangelisty: ks. Szczepan Stalpiński, ks. Krzysztof Waligóra i ks. Wacław Madej. To dzięki nim Teatr rozpoczął swoją działalność w budynku parafialnym, rozwijał się i prężnie działa nadal.

Z-ca Burmistrza Dzielnicy Targówka ds. Oświaty Maciej Danko, Naczelnik Wydziału Oświaty Elżbieta Kawęcka i ks. proboszcz Wacław Madej wyróżnili kierownika i reżysera, twórcę Teatru RAJ Teresę Tymosiewicz-Muszel, za 10 lat pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą, zaangażowanie w pracę społeczną i integrację społeczności Targówka.

Za wieloletnie kreatywne działanie wyróżniono nagrodami aktorów RAJu: Rafała Adamczuka, Joannę i Małgorzatę Bożym, Marię Głowienka, Pawła Główkę, Annę Goździewicz, Hannę Korzeniowską, Katarzynę Markowską, Macieja Piliszka, Małgorzatę Rudowską i Daniela Skrzypczyńskiego. Lista osób, które otrzymały nagrody za pomoc i społeczne zaangażowanie w prace Teatru także nie jest krótka: Agata Adamczuk, Leokadia Bożym, Łukasz Fabijański, Aneta Głowienka, Urszula i Lesław Golańscy, Tomasz Goździewicz, Grażyna Hulak, Marek Korzan, Sebastian Kozioł, Anna Markowska, Jadwiga Olędzka, Monika Oliszewska, Jolanta Rudowska, Barbara Witowska oraz Teresa i Andrzej Żak.

Alina Małko ogłosiła wyniki konkursu plastycznego „Moja ulubiona rola”, a Agnieszka Zielińska – literackiego, zatytułowanego „Moja przygoda z Teatrem RAJ”.

Uroczystość zakończył poczęstunek uświetniony urodzinowym tortem. Rozmawiając i wspominając, goście podziwiali zaprezentowane na wystawie stroje z przedstawień, kroniki teatru i kroniki z wyjazdów kolonijnych. Na stoisku Promocja można było zaopatrzyć się w koszulkę, kubek z logo teatru, folder lub książeczkę – zbiór wypowiedzi uczestników teatru w ramach konkursu literackiego „Moja przygoda z Teatrem RAJ”.

Wraz z wszystkimi widzami Teatru życzę mu kolejnych okrągłych jubileuszy.

Joanna Rudowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *