Tym razem Teatr RAJ walczy z nałogiem palenia papierosówKto zapalić bardzo chce niech jabłuszko raczej zje - pod takim hasłem została przeprowadzona akcja antynikotynowa w Parafii Św. Marka Ewangelisty. W ramach przeprowadzonej akcji w dniu 6 listopada Teatr RAJ przygotował przedstawienie „Niebezpieczny nałóg”

Diabelskie Papierosy (w tej roli wystąpiły: Ania Goździewicz, Asia Bożym, Magda Drabik, Asia Kwiatkowska) czyhające na ciekawe nowości dzieciaki, skusiły zniechęconego niepowodzeniami szkolnymi chłopca o imieniu Tomek (Kasia Markowska). Jak dym papierosowy wpływa na organizm młodego człowieka pokazały widzom jego główne organy wewnętrzne: Serce, Płuca i Wątroba, zgrabnie zagrane przez Mariamkę Khan, Małgosię Rudowską i Małgosię Bożym. Sztuka kończy się „happy endem” dzięki profesjonalnej opiece służby zdrowia (Ilonka Ciskowska, Emilka Strus, Klaudia Grądzka), jaką chcielibyśmy widzieć w Pogotowiu Ratunkowym, we wszystkich przychodniach i szpitalach.

Sympatyczny scenariusz Urszuli Golańskiej, muzyka Lesława Golańskiego, dobrze dobrana scenografia Elżbiety Gajewskiej i wspaniała gra młodych aktorów sprawiły, że wielu dorosłych po obejrzeniu spektaklu deklarowało chęć zerwania z nałogiem palenia papierosów, a wiele dzieci uczyniło postanowienie nigdy nie próbować smaku papierosów.

Premierze towarzyszyła wystawa plakatów i haseł antynikotynowych przygotowanych na ogłoszony wcześniej Konkurs Antynikotynowy. Czterdzieści sześć prac indywidualnych i rodzinnych zaprezentowało wiele ciekawych pomysłów. Dziesięć z nich zostało nagrodzonych, a dwanaście uzyskało wyróżnienia.

Nagrody otrzymali:

  • Rodzina Państwa Rudowskich

  • Rodzina Państwa Głowienków

  • Rodzina Państwa Hynowskich

  • Rodzina Państwa Borzęckich

  • Rodzina Państwa Ciskowskich

  • Kinga Ciechanowicz

  • Rafał Łaszczych

  • Piotr Jarota

  • Paweł Sarna

  • Krzysztof Kurkowski


Teatralne Pielęgniarki rozprowadzały antynikotynowe ulotki, palacze mogli zmierzyć sobie ciśnienie i skorzystać z rad profesjonalnej pielęgniarki Pani Leokadii Granat, a na stoisku z owocami można było nabyć zamiast papierosa rumiane jabłuszko, które z typowym sobie wdziękiem sprzedawała Pani Jolanta Rudowska.

Wszyscy, którzy przybyli na premierę mogli uczestniczyć w degustacji różnego rodzaju szarlotek upieczonych przez rodziny dzieci występujących w spektaklu. Jedno z nich upieczone przez Panią Karolinę Janiszewską było jednocześnie pracą na konkurs antynikotynowy. Rodziny niepalące mogły uwiecznić swoje nazwiska na plakacie „Moja Rodzina nie pali”.

Na premierę „Niebezpiecznego nałogu” przybył burmistrz Maciej Danko odpowiedzialny za oświatę i kulturę na Targówku, autorka tekstu „Niebezpiecznego nałogu” oraz gospodarz parafii ks. proboszcz Wacław Madej.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy udziale finansowym Ośrodka Pomocy Społecznej na Targówku, a jego pomysłodawcą i reżyserem spektaklu była Teresa Tymosiewicz-Muszel. W pracach jak zwykle pomagali rodzice oraz wolontariusze pracujący w Świetlicy Socjoterapeutycznej „Pod Aniołem”, działającej od 2 lat przy parafii Św. Marka Ewangelisty.

Wkrótce, w połowie stycznia, Teatr RAJ zaprosi widzów na przedstawienie bożonarodzeniowe. Będziemy wtedy obchodzić też drugie urodziny Świetlicy „Pod Aniołem”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *